Bonfiglioli’nin alternatif deniz vinci tahrik sistemleri

Denizcilik sektöründe bile mevcut teknik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Hidrolik; şimdiye kadar, gemiler ve açık deniz platformlarındaki en yaygın tahrik teknolojisiydi. Artan güvenlik gereksinimleri ve daha sıkı hale gelen çevre yasaları nedeniyle elektrikli tahrik teknolojisi kullanımı hakkındaki tartışmalar da şiddetlendi.

Daha hassas, daha dinamik ve daha verimli yapısı sayesinde açık denizlerdeki kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Palfinger Marine, Bonfiglioli ile yaptığı işbirliği sonucunda, yenilikçi elektrikli tahrik konsepti içeren kaideye monteli kafes bomlu deniz vinçlerini yakın bir tarihte hizmete soktu. Artan mekanik talepler, mühendisleri büyük bir hırsla çalışmaya teşvik etti. Amaç; 57 metreye kadar menzili ve 60 tonluk güvenli çalışma yükü ile çelik kafes bomlu vinçler için hem ana vinç hem de bomlu vince uygun, en kompakt elektrikli tahrikleri geliştirmekti.

Güvenlik nedeniyle hiçbir şeyin kafes yapısından dışarı çıkmaması gerektiğinden, vinç bomunun çelik kafes yapısı kesinlikle kurulum alanı ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda vinç boyutu, hem kablo kalınlığını hem de uzunluğunu ve ayrıca tambur boyutlarını belirliyor. Gerekli tork ve motor gücünün belirlenmesini izleyen süreçte, basit bir elektrikli tahrikin, mevcut alan içerisinde yeterince performans gösteremeyeceği kısa sürede anlaşıldı. Bu nedenle tasarım yapılırken toplam tork, vinç tamburuna aktarıldı ve güç de birkaç motora dağıtıldı. Dar kurulum alanları özel bir düzen gerektirir. Sağlanan koşullar dahilindeki hesaplamalar göz önünde bulundurularak, kancayı çalıştıran halatlı vincin tahriki, her biri yaklaşık 1,2 ton ağırlığındaki dört adet IEC 280 elektrik motoru arasında bölüştürüldü. Bom vinci, her biri 1,7 ton ağırlığında iki adet IEC 315 motora sahiptir. Buraya kadar tasarımın birçok özelliğinden bahsettik şimdi bir de tasarımın diğer yönlerine değinelim: Motorların vinç sistemine etkin bir şekilde bağlanması ve ayarlanması. Yalnızca tahrik gücünün aktarımı değil, aynı zamanda motorların boyut ve ağırlığı da dikkate alınmalıdır. Yaklaşık iki metre uzunluğunda ve motor başına yukarıda belirtilen ağırlığa sahip olan özel asenkron motorlar önemli bir faktördür. Tahrikin elektronik kontrol tarafından yönetilen yük dağıtımı söz konusu olduğunda, mekanik elemanlar güvenli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Bonfiglioli O&K Antriebstechnik’in mekanik çözümü, her biri tamburun her iki tarafında bulunan iki bileşenden oluşur. Bir motor flanşı ve gerçek vinç sistemine uygun bir açı sistemi. Konik dişli; bom vinci için, acil durumlarda kullanılmak üzere motor gücü tarafının karşısına monte edilmiş bir arıza güvenlik frenine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, güvenlik açısından çok önemli katkılar sağlar çünkü vinç bomu yerinde kalır ve güç kesildiğinde bile düşmez. Ayna dişli kurulumu motor giriş torkunu vinç tamburunda bulunan vinç planet dişlisine oldukça verimli bir şekilde aktarır. Vinç, bulunduğu kulenin sadece dönüşlerini deneyimler. Konik dişli yağlanırken herhangi bir anormal durum olmamalıdır. Yüksek verimli kontrol sistemi, vincin her iki tarafında bulunan tahrikin eş zamanlı olarak çalışmasını sağlar. Yaklaşık iki metre genişliğindeki geniş kablolu vinç tamburu, vinç bomunda kulenin yanına monte edilir. Dört kablolu vinç tahriki, vinç tamburunun her iki tarafında da bir hizaya sokulur ve her bir taraftaki iki tahrik doğrudan birbirine bakacak şekilde konumlandırılır. Ayrıca bu motorlar, bir konik dişlisindeki motor flanşı ile birlikte monte edilir. Bu, vinç tamburuna entegre edilmiş planet dişliye, doğru açılarla birleştirilen iki motorun kombine gücünü aktarır. Ayna dişli kurulumunun karışık yağlama sistemi burada özel bir öneme sahiptir. Bomun konumuna bakmaksızın optimum düzeyde yağ tedariki sağlar.

İnvertör beslemeli dört motor birbiriyle mükemmel bir uyum içinde çalışır. Bonfiglioli O&K Antriebstechnik’in tahrik bileşenlerinin boya işi, ISO 12944 veya dört katmanlı NORSOK M-501’e göre belirli C5M standartlarına sahip üç katmanlı denizcilik uygulamalarına uygundur.

Tam elektrifikasyon büyük avantajlar sunar
Bom vinci, elektrikli döner tahriklerle birlikte, tamamen elektrikli olarak tahrik edilir. En son teknoloji ile donatılmış olan kontrol sistemi hızlı bir şekilde çalışıp yanıt verir ve yalnızca fırtınalı havalarda yaşanan 6 metrelik dalgalara karşı gerekli güvenliği sağlar. Elektrikli tahriklerin sağladığı bir başka avantaj ise optimize yük diyagramının, çalışma esnasında esneklik sağlaması ve hatta vincin uzaktan erişimini mümkün kılmasıdır. Örneğin arıza tespiti ve hızlı destek için bu avantajdan yararlanılabilir. Bununla birlikte sistem, çoğunlukla bakımı kolaylaştıran ve yedek parçaların teslimatını hızlandıran standart bileşenleri kullanır. Sonuç olarak daha fazla enerji verimliliği sağlayan elektrikli tahrikler, düşük enerji tüketimi sağlar ve hidrolik sistemle ilgili arıza veya kazadan kaynaklanabilecek yağ kirlenme riskini neredeyse ortadan kaldırır. Elektrikli tahrikler zorlu çevre koşullarında çalışılan diğer sektörlerde onlarca yıldır gücünü ve etkisini kanıtlamıştır.

Söz konusu inşaat makineleri olduğunda da dünya genelinde ve sert hava koşullarında rüzgar türbinlerindeki hareketli veya döner tahrikler kadar güvenilir şekilde çalışabilir. Sıkı EN13852-1 ve NORSOK R002 standartları uyarınca üretilmişlerdir ve açık deniz koşullarında bile tüm gereklilikleri karşılarlar.

Elektrikli tahrik teknolojisi ile donatılmış vinçler, daha az aşınmaya eğilimli bileşenlere sahiptir, bu da bakım maliyetlerini düşürür. Her şeyden önemlisi çok daha sessiz çalışırlar ve gözle görülür derecede daha az titreşim üretirler. Bu yüzden, bu değişikliğe ayak uydurmak için pek çok neden var. Uzmanlık ve deneyim ise başlı başına bir gerekliliktir.

Özel olarak tasarlanan tahrik bileşenleri, uzun yıllar boyunca tahrik teknolojisinde büyük uzmanlık ve deneyim kazanan Bonfiglioli O&K Antriebstechnik mühendisleri tarafından uygulanmıştır. Bonfiglioli mühendisleri, makine üreticileri ile yakın işbirliği kurarak, çok kısa bir süre içerisinde makineye özel çözümler geliştiriyor ve tasarlıyorlar. Ürün, belirli uygulama gerekliliklerine uygun kapsamlı bir dizi test sonrasında seri üretime geçecek ve bu da müşterilere güvenilir bir tedarik olanağı sunacaktır.

Denizcilik ve açık deniz sektörüne yönelik Bonfiglioli çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

#drivesystem #marineoffshore #electricsolutions