Yeniliklerin ve ilklerin öncüsü Bonfiglioli, geleceği şekillendiriyor

Yapı ve tarım makinelerinde kullanılacak yenilikçi malzemeler ve ileri teknoloji üretim süreçleri

Bonfiglioli, geleceği yine şekillendiriyor. IZADI-Nano2Industry konsorsiyumunun aktif bir üyesi olan İtalyan tahrik uzmanı Bonfiglioli, karşımıza her zaman olduğu gibi birçok yenilikle çıkıyor. Tribonano adı altında yürütülen yeni pilot proje, tam da bu amaca uygun olarak yenilikçi malzemelerin ve ileri teknoloji üretim süreçlerinin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu proje, IZADI-Nano2Industry konsorsiyumunun en önemli üç projesinden biri. Saygın Horizon 2020 programı tarafından desteklenen ve Avrupa Birliği tarafından yönetilen bu uluslararası pilot projesinin amacı, daha iyi ve daha dayanıklı çevre dostu ürünler üretmektir. Bunun için laboratuvarlarda geliştirilen nanoteknoloji, doğrudan uygulamaya geçirilmektedir.

Metal parçaların yüzey işleme ve kaplama uygulamalarına odaklanan Tribonano pilot projesi, burada kullanılan nanoyapılı tozlar sayesinde hem daha dayanıklı hem de daha güvenilir metal parçalar üretmek için metalik sermet kaplamaları, termal sprey teknolojisiyle birleştiriyor.

Bonfiglioli, bu Tribonano pilot projesi sayesinde hem mobil yapı ile tarım makinelerinde hem de benzeri mobil çalışma cihazlarında kullanılan hidrolik motorların iki yapı parçası olan valf plakası ve sallandırma diskini, tek bir üründe topladı. Birçok avantajı beraberinde getiren bu yenilikçi üretim süreci sayesinde Bonfiglioli hidrolik motorları sadece daha yüksek verimli değil, daha uzun ömürlü ürünler de sunuyor. Bonfiglioli Riduttori’de Teknolojiden Sorumlu Başkan Andrea Torcelli, duruma şu sözleriyle açıklık getiriyor: “Nihai müşterilerimiz yüksek randıman ve düşük yakıt tüketimi gibi avantajlara büyük ilgi gösteriyor”. Çevre dostu yeni nanoteknoloji, tüm bunların yanı sıra motorlar için daha az bakım maliyeti de sağlıyor.