Bauma Munich 2019’da Özel Tasarımlı IIOT çözümleri ve yeni gelişme

Bu Bauma’da Bonfiglioli, iki önemli uygulamaya yönelik dijitalleşme konusundaki ustalığına ait iki örnek tanıtacak. 

İlki, zorlu ve sert çevre koşullarında gerçekleşen çeşitli uygulamalar için kullanılan HDO dişli kutuları, bu sayede sadece öngörücü bakım sistemi ile sağlanan veriler gözlemlenerek yağ ve parça değişiminin (rulman ve dişli) doğru bir şekilde zamanlanması ile maliyetler ve bakım riskleri azaltılabilecek. 
İkincisi, ekskavatör uygulamalarında kullanılan F620 dişli kutusu, bu sayede durum izleme sisteminin farklı motor türleri ve veri girişlerine açık olması ile sağlık durumu gözlemlenebilecek, doğru bakım zamanı belirlenecek ve sonraki arızalar ve değiştirilecek bileşen türü tahmin edilerek değiştirme süreleri azaltılabilecek. 

Bonfiglioli’nin IIOT teknolojisi özellikle bütün uygulamalara yönelik dişli kutusunun sağlıklı bir şekilde işlediğini sürekli olarak izlemek amacıyla yenilikçi bir çözümdür çünkü arızanın erken belirlenmesi; güvenilirliğin artırılması ve çalışma maliyetlerinin, bakım masraflarının ve aksaklıkların azaltılmasında kritik öneme sahiptir. İnvertör, sensör ve teknik tabanlı algoritmalar bir araya getirilerek mekatronik zincirden gelen akım, tork, güç, hız, titreşim veya sıcaklık gibi veri dizileri gerçek zamanlı olarak ölçülebilir; bu veriler proses ya da arıza bilgilerine dönüştürülür. 

Bonfiglioli’nin özel tasarımlı IIOT platformları, mekatronik zincirin hassas bir şekilde izlenmesini sağlar ve çalışma koşullarından dolayı oluşabilecek hatalı kullanım, arıza ve yıpranma durumlarını tahmin etme kapasitesinin etki tepki arasında yansıtılabileceği en kritik makine parçalarına özel üretilmiştir. Geniş ürün yelpazesi sayesinde Bonfiglioli, müşterilere otomasyondan toprak işi ve mobil makinelere kadar pek çok özel çözüm sunabilmektedir. 


2018 yılında Bonfiglioli, rüzgar türbinleri, paletleme makineleri, forklift, maden ekskavatörleri ve otomatik saklama sistemleri gibi mobil ve endüstriyel sektörlerde geniş çaplı pek çok uygulamaya yönelik durum izleme sistemi sunmuştur.