Bonfiglioli, “Her Zaman Daha İleriye”

Bonfiglioli, yeni bir rekor yılının ardından yeni teknoloji ve büyüme ihtiyaçlarına hazır bir şekilde Bauma 2019’u bekliyor.

2017 yılında toplam 913 milyon Euro gelir ve yaklaşık %13’lük büyüme elde eden İtalyan tahrik sistemi uzmanı Bonfiglioli için 2018 yeni bir rekor yılı olmuştur - sıralama olarak üçüncü bir rekor.

Bölge bazında Çin, Hindistan ve ABD’ye verilen önem daha da artmıştır. Avrupa, farklı sektörlerdeki trendler anlamında hala en sağlam pazar konumundadır. Mobil ekipmanlara yönelik tahrik sistemleri, toplam satış hacminin %45’ini oluştururken rüzgar türbinlerine yönelik tahrik sistemleri, satış hacminin %13’ünü kapsamaktadır. Geriye kalan gelirler ise endüstriyel uygulamalara yönelik elde edilmiştir. Bonfiglioli Grubu’nun CEO’su Fausto Carboni’ye göre "bu yıl oldukça heyecan verici bir yıl oldu; 158 milyon Euro değerindeki 3 yıllık yatırım planı ve küresel Bonfiglioli ekibinin işlerine bağlılığı olağanüstü bir gelişme katedilmesine yardımcı olurken aynı zamanda Teknoloji, Proses ve Hizmet anlamında geleceğe yönelik gelişme açısından sağlam bir temel oluşturdu."  

Yapı Makineleri Sektörü söz konusu olduğunda geçen 2 yılda Bonfiglioli, sektördeki diğer firmalardan çok daha hızlı bir şekilde %6-7 oranında küresel büyüme elde etmiştir, bu da planet dişli teknolojilerinde küresel piyasa lideri olduğunu doğrulamaktadır. Son 2 yılda ABD, Çin ve Hindistan gelirleri, kümülatif olarak iki katına çıkarmıştır. Onaylı kalite standartlarına ek olarak, başarının anahtarı oldukça geniş uygulama alanına yönelik en kapsamlı ürün portföyü, ortak mühendislikle özelleştirilmiş çözümlerin geliştirilmesi ve yeni O&K entegrasyonudur.

Aslında Bonfiglioli, 2018 yılında Hattingen’de O&K Antriebstechnik GmbH’nin devralınması işlemini sonlandırmış ve böylece Alman firmasının tek sahibi olmuştur. Bonfiglioli’nin, 2015’in sonlarına doğru O&K Antriebstechnik GmbH’yi devralmasından bu yana Bonfiglioli ve O&K arasında piyasa ve ürün bütünlüğündeki mükemmeliyetin artmasıyla, oldukça etkin bir piyasa tepkisi elde edilmiş ve son derece verimli çalışma sinerjisi yaratılmıştır. Doğrusunu söylemek gerekirse bu dönemde O&K markalı toplam ürün satışı 2015 yılında 36 milyon euroluk kazanç sağlarken, 2018 yılında yaklaşık 71 milyon euroluk kazanç getirmiştir.  Yeni ve daha etkin ürün tasarımı, denizcilik ve açık deniz alanlarında yeni uygulamaların geliştirilmesiyle bu olumlu trendin 2019 yılında da devam etmesi beklenmektedir. 

2018 Aralık ayında yeni bir gelişme sağlanmıştır: Bonfiglioli, İtalya, Forlì’de yaklaşık 10.000 metre kare alanla elektromobiliteye yönelik yeni çevre dostu ürün yelpazesini piyasaya sürdü. Tamamen farklı ölçüdeki aktarma organları ve tekerlekli tahrik sistemlerine yönelik elektrikli aksların üretilmesine özel olan yeni ürün yelpazesi, çeşitli Endüstri 4.0 teknolojileri benimsenerek uygulanmış ve son derece yüksek esneklikle tasarlanmıştır, makine kurulum süreleri azaltılarak farklı şekilde ve ölçüde her yıl 25.000 ürün yönetimi kapasitesi elde edilmiştir. Mobilite ve Rüzgar Endüstrileri İş Birimi Genel Müdürü Marco Cesari de şunları söyledi: “Bu gelişme, müşterilerimizi elektrikli ve hibrit endüstriyel ve ticari araçlar konusunda yenilikçi çözümlerle daha iyi destekleme olanağı sunuyor. Esnek süreçler oluşturmak ve kalite ve verim standartlarını geliştirmek üzere en iyi Endüstri 4.0 teknolojisini kullanmaya karar verdik." 

2018 yılında, İtalyan aile şirketi Bonfiglioli’nin "Her Zaman Daha İleriye" sloganından yola çıkılarak Hindistan, Chennai’de yeni bir üretim tesisi açılmıştır. Yeni inşa edilen 14.000 metre karelik tesis, mevcut tesisle yan yanadır ve en yüksek kalite ve güvenlik standartlarına uygun son teknoloji ürünü montaj ürün yelpazesi, küresel araştırma ve geliştirme merkezi ve test laboratuvarlarıyla donatılmıştır. Yıllık 75.000 ünite kapasitesiyle Bonfiglioli, mevcut ve yeni piyasaları ve ayrıca trafik dışı, yapı, madencilik, tarım ve malzeme elleçleme sektörlerinde faaliyet gösteren müşterileri sorunsuz bir şekilde yönetebilir.

Büyüme stratejisi, endüstriyel redüktörlü motor teknolojisine yönelik olarak Bologna’da kurulan ana tesis EVO ile 2019 yılında da devam etmektedir. Bu, en iyi Endüstri 4.0 uygulamalarına uygun olarak dijital süreçlere sıçrama yapmak için bir dönüşüm platformu olacaktır. Bu ilkeler kapsamında, Bonfiglioli’nin teknik ve kültürel içeriğe sahip yeni yeterlik dersi ile beceri geliştirmeye yönelik bütüncül yaklaşımın İtalya’daki ilk somut örneği Dijital Eğitiminin ardından, teknolojinin merkezinde insanın olduğu dijital devrime yönelik olarak EVO tasarlanmıştır.

2019 yılı ayrıca piyasaya sürülen yeni teknoloji ve çözümler açısından da önemli bir yıl olacak; geleneksel ürün yelpazelerinin yanı sıra kırıcılara yönelik yeni elektrikli palet tahrik sistemleri, mini ekskavatörlere yönelik yeni elektrikli dönme ve palet tahrik sistemleri ve Bonfiglioli’nin özel olarak tasarlanmış IIOT platformlarına dayalı iki yeni IIOT çözümünün tanıtımını yapacağımız ve yapı söktörü için en önemli halkla buluşma noktası olan ve Münih’te yapılan Bauma fuarı ile başlayacağız. Yeni ürünler arasında en dikkate değer inovasyon, Bonfiglioli’nin Kanadalı CVT Corp firmasıyla ortaklaşa geliştirdiği Sürekli Değişken Transmisyon ECGenius’tur.