Bonfiglioli ve FLSmidth

Madencilik sektöründe başarılı bir proje hikayesi

Çevresel sürdürülebilirlik ve sürekli performans iyileştirmesi: bunlar madencilik ve çimento sektöründe kilit rol oynayan Danimarkalı firma FLSmidth’i yönlendiren hedeflerdir. Bunlar aynı zamanda söz konusu şirketin Bonfiglioli ile ortak bir projenin yapımına dahil olması sonucunu doğuran hedeflerdir.

FLSmidth’in ilkesi "Yenilik yoluyla sürdürülebilir üretkenlik" olup, küresel odağı madencilik ve çimento endüstrilerine yenilikçi mühendislik çözümleri, ekipmanlar ve hizmetler sağlanması üzerindedir. Temel hedefleri, performans iyileştirme, maliyet azaltma ve çevresel sürdürülebilirliktir. İddiası "Mission Zero sürdürülebilir hedefimizdir: madencilik ve çimento sektörü müşterilerimizin 2030 yılına kadar sıfır emisyonu hedeflemelerini sağlıyoruz.” şeklindedir.

FLSmidth ürün yelpazesinin bütünlüğü, çıkarma sürecinden sedimantasyon ve depolama süreçlerine kadar üretimin tüm aşamalarında nihai kullanıcıyı desteklemesini sağlar.

Sorun


Şirket, verimliliğini iyileştirmek ve maliyetlerini azaltmak amacıyla tasarlanan çöktürme tankları uygulamasında pazar rekabetçiliğini arttırmak için faydalı bir çözüm arıyordu.

 

Uygulama – Çöktürme Tankları

Çöktürme tankları katı maddeleri yoğunlaştırmak için kullanılmaktadır. Madencilik işleminde, Çöktürme Tankları yer çekim kuvveti ile sedimantasyon işlemi uygulanarak minerali sudan ayıracak şekilde yapılandırılmıştır. Çöktürme tankları, 100 metrenin üzerine kadar ulaşabilen çaplarda büyük silindirik tanklardır. Malzeme solüsyonu tankın içine pompalanır. Yer çekimi kuvveti ile topaklaştırıcı kompozitlerin kullanımının birleşik etkisi, minerallerin toplanmasını ve yer çekimi kuvvetinin etkisi ile tankın tabanına düşmesini sağlar. Burada, yüksek mineral içerikli sulu çamuru tankın tabanındaki bir açıklıktan makinenin dışına iterek ve buradan da sonraki işleme aktararak tankı yavaşça tarayan bir sıyırıcı bulunur. Düşük katı madde içerikli arıtılmış su, fazla miktarın bir akışkan atık çukuruna dolduğu tankın tepe noktasına kadar tekrar yükselir.

Çözüm


Redüktörlerin üretiminde öncü olan Bonfiglioli, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak isteğe uyarlanmış yanıtlar sunma becerilerinin yanı sıra üstün teknik bilgi ve ileri teknolojiler garanti eden çözümler sunar.

Bu durumda, Bonfiglioli'nin çözümü, Şili’deki Atacama sahrasındaki bir bakır madeninde bir çöktürme tankı sıyırma tahriği için en iyi seçenek haline gelmiştir.
 

Bonfiglioli planetary 300 serisi, yüksek enerji yoğunluğu ve kompaktlığı sayesinde, bu sıyırma tahriği uygulaması için doğru seçim olup, bu redüktörün modülerliği çıkış hızı 1 rpm’nin altında olan buna benzer makineler için temel olan yüksek orana ulaşmayı mümkün kılar. Çözüm, birincil olan elektrik motorlu küçük bir redüktör ve ikincil olan çöktürme tanklarının sıyırıcısını hareket ettiren büyük bir redüktör olmak üzere iki redüktörden oluşur. Bu iki redüktör arasında, tork tepe değerinde arızayı önlemek amacıyla harici bir yük hücresi tesis edilmiştir.

Yukarıdaki gereksinimleri karşılamak için 300 serisi 316 boyutu seçilmiş ve kullanılmıştır [Maksimum tork 190000Nm].

Müşteri Memnuniyeti

​​​​“Ortağımız Bonfiglioli ile birlikte bu projeye girmek, hem çevresel açıdan hem de masrafların kısılması açısından uygulamalarımızı ve imalat süreçlerimizi daha da sürdürülebilir hale getirme iddialı hedefiyle kendimizi bir kez daha teste sokmamıza imkan sağlamıştır. Bu sayede, müşterilerimize herhangi bir madencilik projesi için uygun bir anahtar teslim çözüm sunabiliyoruz."