Bonfiglioli & GreenBig

Bonfiglioli & GreenBig

Geri dönüşüm sektörü, Bonfiglioli ve yeni Fransız şirketi GreenBig arasındaki işbirliğiyle oluşturulan başarılı yeni bir projeyi memnuniyetle karşılıyor

Geri dönüşüm ve çevresel sürdürülebilirlik, Bonfiglioli ve GreenBig şirketleri arasındaki ortaklığı güçlendiren anahtar kelimeler olmuştur. Bu işbirliği sırasında Bonfiglioli, geri dönüşüm sektöründeki engin deneyiminden yararlanarak, projesinin özellikleriyle entegre edilebilecek bir parçalayıcıya ihtiyacı olan bu müşteri için tamamen özel bir çözüm geliştirmesine yardımcı oldu: PET şişeleri geri dönüşüm makinesi.

Müşteri

GreenBig, Fransa'nın kuzeyinde başlatılan ve özel bir çığır açan makine kullanarak PET şişeleri geri dönüştürebilen yeni bir ekonomik model geliştiren, örneğin süpermarketler gibi halka açık yerlere de kurulabilen bir konseptin parçası olan bir döngüsel ekonomi girişimidir.  Bir kez monte edildiğinde, doğrudan sahada gerçekleştirilen patentli şişe yoğunlaştırma teknolojisi sayesinde kullanıcılara da fayda sağlayan sürdürülebilir bir ekonomik döngüyü etkinleştirir ve 1 metrekareden daha az bir alanda 3.500 şişenin depolanmasını sağlar. Bu durum sayısız avantajı tetikler: daha az boşaltma faaliyeti, daha az bakım, daha düşük metrekare başına maliyet ve daha az nakliye ve lojistik ihtiyacı.

Makine, PET'i renge göre ayırma, böylece fiyatı/t'yi artırma ve ardından özel bir parçalayıcı kullanarak flex'e dönüştürme konseptine dayanmaktadır.

Bonfiglioli ve GreenBig arasındaki işbirliğine yol açan şey, bu olağandışı mekanizmayla entegre olmaya uygun bir parçalayıcıya duyulan ihtiyaçtı.

Meydan okuma

GreenBig, ürün konsepti için yenilikçi bir çözüm arıyordu ve proje uygulaması için Bonfiglioli'nin doğru ortak olduğuna karar verdi.

Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda optimal bir çözüm arayışı başlangıçta son derece karmaşıktı. Konsept geliştirme aşamasında, Bonfiglioli müşteriye ilk prototip parçalayıcıyı sundu ve bu, en iyi çözüm belirlenmeden önce çok sayıda teste yol açtı. GreenBig'in belli başlı özel gereksinimleri karşılaması gerekiyordu: makine yerel güç kaynağıyla (230/250 V) çalışmalı, parçalayıcı mümkün olan en küçük kaba yerleştirilmeli ve mümkün olduğunca sessiz olmalıdır.

Çözümümüz

Mevcut ürünü tasarlamak ve geliştirmek için Bonfiglioli, müşteriyle sinerji içinde yürütülen yoğun bir ortak mühendislik faaliyeti başlattı: bu, redüktörlü motoru parçalayıcıya doğrudan bağlayan ve hepsinden önemlisi, ürün için gerekli boyutları karşılayan bir çözüm üretti. Bu nedenle, ortogonal bir dişli kutusu ve kısmen fırçasız bir dişli kutusu da kullanıldı.

Her 3 saniyede 1 şişe parçalama hedefine ulaşmak için döngü alımlarını en aza indirmek de çok önemliydi: bunu başarmak için DC BUS’un kapasitesini artırmak amacıyla AGILEten ACTIVE CUBEe geçmek gerekliydi.

Tüm bu gereksinimleri karşılamak için aşağıdaki bileşenlerle birlikte Bonfiglioli tekli geri dönüşüm makinesi kullanıldı:

  • 3 01 L 1 FZ
  • W 63 UFC1
  • BMD 102
  • ACU 210
  • ETHERCAT

Müşteri memnuniyeti

"Bonfiglioli ile işbirliğimiz bu projeyi geliştirmede temel bir faktördü. Sonunda, çözümleri hem performans (süreler ve enerji performansı) hem de teknik düzeyde, yani gerekli ölçümlere uygunluk açısından tüm ihtiyaçlarımızı tam olarak karşıladı ve bu da onu oluşturduğumuz sistemle mükemmel bir şekilde entegre etmemize olanak sağladı.”